روحانی: ایران اجرای طرح‌های مشترک استخراج نفت در دریای خزر را پیگیری می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۳
 
 
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران اجرای طرح‌‌های مشترک اکتشاف و استخراج نفت در دریای خزر را با جدیت پیگیری می‌کند، گفت: امیدواریم این مباحث در جلسه کمیسیون مشترک دو کشور به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.
به گزارش ستاره‌ها و به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدارِ «شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان، پس از دریافت پیام کتبی«الهام علی‌یف» رئیس‌جمهور این کشور اظهارداشت: بدون تردید سفر هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور و پیام گرم و صمیمی آقای "الهام علی‌یف" در توسعه و ارتقاء روابط دو کشور بسیار تأثیرگذار است.
وی با اظهار خرسندی از اینکه همکاری‌ها و توافقات دو کشور به خوبی در مسیر اجرایی شدن قرار دارد، گفت: امیدوارم توافقات اخیری که با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو داشتیم به‌طور کامل و هر چه سریع‌تر اجرایی و عملیاتی شود. 
رئیس‌جمهور افزود: همکاری در زمینه اجرای پروژه‌های مشترک در خصوص احداث سد خداآفرین و نیروگاه می‌تواند در مسیر توسعه روابط دو کشور تحول ایجاد کند.
حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: احداث نیروگاه در مناطق مرزی دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و امیدواریم طرح مشترکی که برای راه‌آهن رشت به آستارا توافق شده، هرچه سریع‌تر اجرایی و عملیاتی شود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنین اجرای پروژه‌های مشترک اکتشاف و استخراج نفت در دریای خزر را با جدیت پیگیری می کند و امیدواریم این مباحث در جلسه کمیسیون مشترک دو کشور به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس‌جمهور، اهمیت گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: تهران آمادگی دارد در همه عرصه‌های فناوری با باکو مشارکت داشته باشد و معتقدیم ایجاد شهرک صنعتی مشترک می‌تواند باعث ارتقاء روابط دوجانبه شود.
حجت‌الاسلام روحانی همچنین با تأکید بر اهمیت گردشگری و ضرورت توجه به مسائل زیست‌محیطی تصریح کرد: امیدوارم دو کشور، همکاری‌های مؤثر و مفیدی در این زمینه، به‌خصوص در حوزه دریای خزر داشته باشند.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هم روابط دوجانبه و هم روابط سه‌جانبه را در مسیر توسعه هرچه بیشتر روابط تهران- باکو  و مسکو پیگیری می‌کند و به دنبال آن هستیم که هم مسیر ترانزیتی بین دو کشور و هم روابط سه‌جانبه در زمینه انرژی و برق، تقویت شود.
همچنین "شاهین مصطفی‌یف" معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار ضمن تقدیم پیام رئیس‌جمهوری کشورش به آقای روحانی اظهار داشت: آقای "الهام علی‌یف" به دوستی با شما و تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران ارزش بسیار زیادی قائل است و با جدیت به دنبال تقویت همه‌جانبه روابط با تهران هستیم.
معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان، مذاکرات و رایزنی‌هایی که طی این سفر داشته را بسیار سازنده و مفید توصیف کرد و گفت: امروز در تمام زمینه‌ها شاهد رشد و پیشرفت در روابط و همکاری‌های تهران و باکو هستیم، به نحوی که حجم مبادلات تجاری دو کشور از سال 2014 تاکنون سه برابر افزایش یافته و تعداد شرکت‌های ایرانی فعال در جمهوری آذربایجان در یک سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است.
19
کد مطلب: 170226