واعظی: کمیته‌ای جزئیات گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲
 
واعظی: کمیته‌ای جزئیات گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را بررسی می‌کند
 
 
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر تا دو ماهی که برای گام سوم معین شده در مذاکرات و رفت و آمدها آنچه ما دنبالش هستیم اتفاق نیفتد گام چهارم را در زمان خود برمی‌داریم.
به گزارش ستاره ها و به نقل از ایلنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که کلیات گام چهارم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای چیست، اظهار کرد: کمیته‌ای آن را بررسی می‌کند و قرار بر این است که اگر تا همان دو ماهی که برای گام سوم معین شده در مذاکرات و رفت و آمدها  آنچه ما دنبالش هستیم اتفاق نیفتد ما گام چهارم را در زمان خود برمی‌داریم.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به تحولات اخیر در لبنان و عراق گفت: در مجموع به نظر می رسد این اقدامات هم به ضرر مردم لبنان و هم به ضرر مردم عراق است. همواره موضع جمهوری اسلامی ایران این بوده که هم دولت‌ها باید به خواست مردم توجه کنند و هم اینکه مطالبات باید به گونه‌ای بیان شود که باعث هرج و مرج، بهم‌ریختگی و مجروح و کشته شدن افراد نشود و لذا توصیه ما همیشه دعوت به آرامش و اجازه ندادن به نیروهای خارجی برای دخالت است تا به اهداف خود شامل تضعیف دولت مستقر و اینکه احزاب و مرجعیت را فاسد جلوه دهند، نرسند. همچنین آنها با ایجاد شعارهایی می‌خواهند میان ایران و عراق فاصله ایجاد کنند. باید این آگاهی را هم ما و هم آنها داشته باشیم  که خارجی ها به اهدافشان نرسند. 
وی همچنین در خصوص انتقاد از صحبت‌های رئیس‌جمهور مبنی بر برگزاری رفراندوم گفت: من جدی متوجه نشده‌ام آنهایی که مخالف یک اصل قانون اساسی هستند به چه چیزی ایراد می گیرند. این یک اصل مترقی است که در قانون اساسی ما وجود دارد. ما بعد انقلاب هم هرجایی که مراحلش طی شده از آن استفاده کردیم و با این اصل نباید مخالف کرد. ضمن اینکه خیلی صراحت دارد که این اصل باید مراحلش طی شود و در اختیار یک ارگان هم نیست. بالاخره باید دولت، مجلس و مقام معظم رهبری به یک نقطه روشنی برسند و اجرا شود و به نظر من این مخالفت ندارد و مثل بقیه اصولی است که در قانون اساسی وجود دارد و در یک مقاطعی لازم است که از آنها استفاده شود. 
واعظی در رابطه موضع دولت در خصوص شرایط فعلی FATF نیز گفت: موضع دولت موضع روشنی است؛ ما اعتقاد بر این داریم و به صراحت هم اعلام کردیم که هرچند که امروز از طرف آمریکا و فشارهایی که آمریکا می آورد، بانک‌های ایرانی و بانک‌های خارجی نمی‌توانند آنطور که دلشان می‌خواهد کار کنند و محدودیت‌هایی برای این تحریم و روابط خارجی ما وجود دارد؛ اما این را قطعا موقت می‌دانیم و فکر می‌کنیم دیر یا زود تحریم‌ها رفع خواهد شد و بانک‌های ما همانند گذشته باید با بانک‌های دنیا کار کنند. حالا اگر ما این چهار لایحه‌ای که به مجلس رفته، دوتای از آنها تصویب شده، سومی پالرمو بود که مجلس تصویب کرده، شورای نگهبان هم هیچ ایرادی نگرفته و هیات نظارت مجمع تشخیص یک ایرادی گرفته این برگشته به مجمع و مجمع هم براساس آیین نامه داخلی باید ظرف یکسال بررسی می‌کرده که اگر بررسی نکند به نظر شورا باز می‌گردد و حالا هم معاونت حقوقی رئیس جمهور و هم بسیاری از حقوقدان ها نظرشان این است که این لایحه الان تبدیل به قانون شده و می توانند این را برای آقای رئیس‌جمهور بفرستند.
وی ادامه داد: ما فکر می‌کنیم که باید از فرصت استفاده کنیم و نگذاریم خودمان، خودمان را تحریم کنیم. این حرف‌هایی هم که زده می‌شود که اگر که ما این لایحه را تصویب کنیم اطلاعات به دیگران می‌دهیم را کسانی می گویند که اصلا روابط سیاسی و روابط بانکی را نمی‌دانند. الان هم در خرید و فروش‌هایی که انجام می‌شود در همین حد اطلاعات ارائه می‌شود و این اطلاعات خیلی مانع کار ما نیست. به نظر می‌رسد که کسانی که الان مانع شدند یا تبلیغ می‌کنند که نباید انجام شود باید روشن بیایند ما مردم صحبت کنند و مسئولیت نظرشان را بپذیرند.
وی افزود: متاسفانه صدا وسیما هم یک طرفه صحبت دولتی‌ها را نمی‌گذارد و صحبت افرادی که موافق هستند و حقوقدان و دانشگاهی را نمی گذارند و صحبت افراد خاصی را که مخالف هستند و مستند می‌سازند و هرچه دلش می‌خواهد از این سمت و آن سمت می‌آورد  و صحبت‌های رئیس‌جمهور را پاره پاره اعلام می‌کنند. برای موضوع ملی ما باید بی‌طرفانه و ملی برخورد کنیم تا بدانند مخالفان، با منافع ملی مخالفت می‌کنند.
واعظی درباره اقدامات دولت در خصوص توسعه سیاسی و فعالیت احزاب، اظهار داشت: آنچه که رئیس جمهوری در سال ۱۳۹۲ مطرح و  تاکنون دنبال کردند اکنون توسط وزارت کشور پیگیری می‌شود و این وزارتخانه رابطه خوبی هم با احزاب دارد. وزارت کشور به تشکل های سیاسی با تفکرها و دیدگاه ها و ائتلاف های مختلف مجوز فعالیت داده و در مقایسه با دولت‌های قبلی کار بسیاری خوبی انجام شده است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: اتفاقات پیش آمده در روز انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بررسی و دنبال می‌کنیم تا در جلسه بعدی تکرار نشود.
وی درباره یارانه‌ها و حذف میلیونی دریافت کنندگان یارانه‌ها افزود: این موارد مرتبط مطرح می شود و موضوع جدیدی  هم نیست، ‌  در این ۶ سال گذشته بارها درباره حذف یارانه خانوارها صحبت شده است و هیچ زمان هم اتفاق نیفتاده است.
واعظی گفت: مجلس شورای اسلامی همواره و هر سال خواسته‌ای را  برای درج در قانون بودجه از دولت مطرح می‌کند، که بسیاری از مردم هم همین خواسته را دارند که «کسانی که وضعیت زندگی و اقتصادی خوبی دارند نباید یارانه دریافت کنند» که البته حرف درستی است ولی این که دولت ۲۴ میلیون نفر را از دریافت یارانه حذف کند نادرست است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: روش دولت برای حذف یارانه بگیرها بر اساس مطالعه و تدریجی است، ‌ هر جا هم اشتباه انجام شود بلافصله برمیگردانیم و مردم هم اصلا نگران نباشند.  
وی گفت: برخی می‌خواهند بی‌دلیل مردم را نگران کنند، فقط یارانه برخی از خانوارها که درآمد و وضعیت اقتصادی خوبی دارند پس از بررسی و بر اساس یک مکانیزم مشخص و به صورت تدریجی حذف می‌شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره کشته شده «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تروریستی داعش گفت: با کشته شدن البغدادی داعش تمام نمی شود، داعش دست‌پرورده آمریکایی‌ها بود زمانی که لازم بود و به هر روشی از او حمایت و استفاده کردند، اما اکنون که در آستانه انتخابات داخلی  قرار دارند و به یک برگ برنده نیاز دارند این اقدام را انجام دادند، 
واعظی با اشاره ماجرای کشته شده اسامه بن لادن رهبر گروه تروریستی القاعده گفت: در آن زمان هم باراک اوباما - رئیس جمهوری سابق آمریکا- نزدیک به انتخابات «بن لادن» را هدف قرار داد، این اقدامات نشان می‌دهد که رهبران این گروه‌ها در دسترس و تیررس آمریکایی ها هستند و هرزمان که بخواهند از آنها استفاده کرده و زمانی هم که آنها را لازم ندارند به نوع دیگری به عنوان برگ برنده استفاده می کنند.
20
کد مطلب: 169227