«مسعود جعفری جوزانی» فیلم یعقوب لیث صفاری را می‌سازد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۲
 
 
 
یک نویسنده و کارگردان سینمای کشور معتقد است که بچه‌های کشور «رابین هود» را بیشتر از شخصیت‌های مهم تاریخی و ملی خودشان می‌شناسند.
به گزارش ستاره ها و به نقل از تسنیم، «مسعود جعفری‌جوزانی» نویسنده و خالق آثار سینمایی مهم حوزه تاریخ و هویت ایرانی (از جمله «شیر سنگی» و «در مسیر تندباد») فیلمنامه این اثر را درباره بنیانگذار دودمان «صفاریان» در سیستان و روایت فتوت، ساده‌زیستی و نقش تاریخی‌ این اسطوره تاریخی در اتحاد ایرانیان به نگارش درمی‌آورد.
«جعفری‌جوزانی» با دغدغه‌ای که در ارجاع نسل تازه به ریشه‌های هویتی خود دارد، سال‌ها است که به ساخته شدن فیلم‌های تاریخی درباره کورش، پوریای ولی، یعقوب لیث و... علاقه نشان داده است. او در یکی از گفت‌وگوهایش به این نکته اشاره کرده بود که «متأسفانه بچه‌های ما رابین هود را بیشتر از یعقوب لیث صفاری می‌شناسند در حالی که او از جمله شخصیت‌های تاریخی پایه‌گذار جریان عیاری و فتوت در ایران است که به جوانان نشان می‌دهند چگونه امکان زندگی بهتر وجود دارد.»
«یعقوب لیث صفاری» بنیان‌گذار سلسله صفاریان در سیستان بود. او رویگرزاده و عیار جوانی بود که متأثر از قصه‏‌های رستم، به یاری فقرا و مظلومان شتافت و با دسته کوچک عیارانش که به خاطر سخاوت و فتوت او، دورش جمع شده بودند، در نظر اهل سیستان به یک پهلوان افسانه‏‌ای بدل شد. 
آخرین اثر سینمایی این کارگردان سینمای کشور درباره یک موضوع مهم اجتماعی بود. آثار تاریخی این سینماگر کشور چه در تلویزیون و چه در سینما عموماً مورد توجه مخاطبان و فعالان فرهنگی کشور قرار گرفته است.
«مسعود جعفری‌جوزانی» دارای مدرک کارشناسی ارشد فیلمسازی از دانشگاه ایالتی «سان فرانسیسکو» آمریکا است. در سال گذشته کتابی با عنوان «گردش تصویر» که مجموعه مصاحبه‌هایی درباره زندگی هنری و فرهنگی این فیلمساز کشور با وی بود، توسط «سازمان اسناد و کتابخانه ملی» ایران به چاپ رسید.
19
کد مطلب: 168569