جنجال بر سر دنیای سینمایی مارول
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
 
جنجال بر سر دنیای سینمایی مارول
 
 
دنیای سینمایی مارول، دنیایی داستانی و محور مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی است که «مارتین اسکورسیزی» فیلم‌ساز معروف آمریکایی- ایتالیایی و برنده جایزه اسکار، روی آن به عنوان سینمایی حقیقی خط بطلان کشیده است.
اظهارنظر مارتین اسکورسیزی در مورد سینمای مارول مبنی بر اینکه این سینما، سینما نیست، با واکنش های شدیدی همراه بوده است.
اسکورسیزی با اشاره به اینکه سعی کرده این گونه فیلم ها را تماشا کند، سینمای مارول را به پارک های تفریحی تشبیه و از دنیای سینمایی مارول به دلیل منعکس نکردن تجارب احساسی و روان شناختی در فیلم های خود انتقاد کرده است. سخنان صریح و تند این فیلم ساز، به مذاق برخی خوش نیامده و انتقادهایی در بر داشته است.
یکی از این منتقدان، جیمز گان (James Gunn) کارگردان مجموعه نگهبانان کهکشان است که از قضاوت این دنیای سینمایی از سوی اسکورسیزی بدون آنکه این فیلم ها را دیده باشد، ابراز ناخرسندی کرده است.جاس ویدون (Joss Whedon) کارگردان قسمت هایی از فیلم انتقام جویان نیز در مخالفت با اسکورسیزی، به حمایت از گان برآمده است.
در این میان، برخی دیگر همچون پیتر رمزی (Peter Ramsey) کارگردان فیلم مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی و لی وانل (Leigh Whannell) نویسنده فیلم های اره و توطئه‌آمیز نسبت به دیدگاه اسکورسیزی لحنی مسالمت آمیزتر در پیش گرفته و گفته اند می توان از فیلم های مارول و فیلم های اسکورسیزی همزمان لذت برد و قدردانی کرد.اما در این بحبوحه ناشکیبایی و انتقاد از سخنان اسکورسیزی، رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) هنرپیشه آمریکایی رویکردی متفاوت در پیش گرفت و از نقطه نظر اسکورسیزی در مورد دنیای مارول، قدردانی کرد.
این جنجال در حالی روی داد که تازه ترین فیلم اسکورسیزی به نام مرد ایرلندی، با نقدهای تمجیدآمیز و زمزمه هایی از کسب جوایز، توام بوده است. رابرت دنیرو و آل پاچینو از ستارگان این فیلم هستند.دنیای سینمایی مارول، یک دنیای داستانی و محور مجموعه فیلم های ابرقهرمانی است که برپایه شخصیت های کمیک های مارول کامیکس ساخته می شود. مارول استودیوز استودیوی سازنده اصلی این فیلم هاست. این مجموعه همچنین شامل انتشار کمیک ها، فیلم های کوتاه و سریال های تلویزیونی است.
20
کد مطلب: 168539