نمایش آثار نازی‌ها در هلند سر و صدا به‌پا کرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
 
 
نمایش آثار نازی‌ها
 
ایرنا نوشت: طرح‌های نازی‌ها در نمایشگاهی در هلند به نمایش درآمده است، اما متصدیان برگزاری نمایشگاه بواسطه بیم موردِتحسین قرارگرفتن آثار در رسانه‌های اجتماعی، از بازدیدکنندگان خواسته‌اند از نمایشگاه عکس نگیرند.
به گزارش روزنامه گاردین، در این نمایشگاه که در موزه «طراحی» در «دن بوش» (Den Bosch) هلند به مدت پنج ماه دایر است، مجسمه «آرنو برکر» (Arno Breker) هنرمند محبوب «آدولف هیتلر» رهبر آلمان نازی، یک دستگاه فولکس واگن «بیتل» یا «سوسک» مربوط به سال ۱۹۴۳ و عکس ها و فیلم های «لنی ریفنشتال» (Leni Riefenstahl) بازیگر و کارگردان آلمانی آن زمان، به نمایش گذاشته شده است.
انجمن ضدفاشیست های هلند ضمن انتقاد از برپایی این نمایشگاه، از مقام های محلی هلند خواسته اند در این مساله مداخله کنند.
همچنین فعالان حزب کمونیست محلی هلند همزمان با افتتاح نمایشگاه، در نزدیکی موزه تجمع کردند و فریاد اعتراض سردادند.
«تیمو دی ریجک» (Timo de Rijk) مدیر موزه طراحی با اعلام اینکه نسبت به لزوم جلوگیری از مورد تحسین قرار گرفتن این نمایشگاه حساس است، گفت که همه تمهیدات لازم برای توجه به این مساله،‌ با حساسیت به کار گرفته می شود.
بازدیدکنندگان تنها مجازند از فولکس واگن به نمایش درآمده عکاسی کنند و تدابیر امنیتی بالایی برای اتاق های دیگر این نمایشگاه اندیشیده شده است.
مراجعین به نمایشگاه نخست با مجسمه برکر روبه رو می شوند، هنرمندی که هیتلر را در سفر به پاریس در سال ۱۹۴۰ همراهی کرد.
این نمایشگاه همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی دن بوش از سلطه نازی ها برگزار شده است.
روی دیوارهای نمایشگاه، نشان آلمان هیتلری و دیگر علائم آن زمان آویخته شده است.
آثار به نمایش درآمده از موزه تاریخ آلمان در برلین و موسسه تاریخ معاصر در مونیخ قرض گرفته شده است، اما هیچ یک از این دو مجموعه به دلیل حساسیت موضوع، رسما با موزه طراحی دن بوش همکاری ندارند.
هلند به رغم آنکه در جنگ جهانی دوم بی طرف بود، اما ۱۰ می ۱۹۴۰ به دستور هیتلر مورد حمله آلمان نازی قرار گرفت.
نیروهای هلندی ۱۵ می ۱۹۴۰ یک روز پس از بمباران روتردام، تسلیم شدند. دولت وقت هلند و خاندان سلطنتی این کشور با فرار به لندن جانشان را نجات دادند.
14
کد مطلب: 166985