کاپیتان تیم فوتبال زنان بودم
همه‌چیز درباره یک «سوپر مامان»؛ از فقر تا پادشاهی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۵
 
 
پل پوگبا
 
اگر قرار باشد از یک «سوپر مامان» در دنیای فوتبال نام برد باید مستقیماً رفت سراغ یئو موریبا؛ مادرِ پل پوگبا!
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرورزشی؛ اگر قرار باشد این روز‌ها در دنیای فوتبال از یکی، دو مادر تأثیرگذار نام برد بدون تردید می‌شود نام مادر ادرین ربیو را آورد که توانست یک‌تنه حق پسرش را از پاری‌سن‌ژرمن بگیرد و او را راهی یوونتوس کند تا این روز‌ها کنار کریس رونالدو به میدان برود. البته اگر قرار باشد از یک «سوپر مامان» در دنیای فوتبال نام برد باید مستقیماً رفت سراغ یئو موریبا! او مادر پل پوگبا فوق‌ستاره فرانسوی این روز‌های منچستریونایتد است که با سختی پل و دو برادر دوقلویش یعنی ماتیاس و فلورنتن را بزرگ کرد؛ آنهم در فقر مطلق. 
یئو در گینه متولد شد و از همان دوران نوجوانی شور و اشتیاقش به ورزش‌های مختلف را نشان داد؛ البته علاقه‌ای که یئو به فوتبال داشت فراتر از سایر علایقش به دیگر ورزش‌ها بود. با این حال مهاجرتش به فرانسه و سکونت در حاشیه شهر پاریس دیگر فرصت زیادی در اختیارش نمی‌گذاشت تا به سرگرمی‌های زندگی اش هم برسد. در همان محله «رواسی آن بری» بود که یئو سه فرزند پسرش را در یک آپارتمان کوچک رنگ و رو رفته بزرگ کرد. یئو در سال ۱۹۹۶ و زمانی‌که پل فقط دو سالش بود از همسرش، آنتوان، که مهندس مخابرات در گینه بود جدا شد. آنتوان با وجود جدایی از یئو ارتباطش با پسر‌ها را حفظ کرد و حتی بازی‌های پل پوگبا در یورو ۲۰۱۶ را هم دید ولی یک سال بعد یعنی سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت. البته ارتباط پدر با پسر‌ها به این معنی نبود که او قرار بود آن‌ها را بزرگ کند بلکه این یئو بود که خودش به تنهایی سه پسرش را بزرگ کرد؛ سه پسری که آنقدر فداکاری مادر را دیدند که حالا لقب «سوپر مامان» را برایش در نظر گرفته‌اند.
 
مادر در عین حال که به پسرهایش عشق می‌ورزید کمی هم بر آن‌ها سخت می‌گرفت تا رفته‌رفته معنی نظم و دیسیپلین را بیاموزند. خودش در گفت‌وگویی که با سایت فیفا داشته می‌گوید: «اصلاً کار ساده‌ای نیست ولی وقتی شما پسر دارید و قرار است خودتان آن‌ها را بزرگ کنید باید خیلی به آن‌ها سخت بگیرید. همزمان هم باید با آن‌ها مهربان باشید و هم اینکه کمی به آن‌ها سخت بگیرید.» پل زمانی که ۵ سالش شد راهی یک تیم محلی شد تا آنجا به‌صورت رسمی کار در دنیای فوتبال را شروع کند؛ با این حال یئو، مادر پل می‌گوید احتمالاً پسر‌هایش ژن فوتبال را از خود او به ارث برده‌اند. «خودم ورزش‌های زیادی را امتحان کردم ولی در نهایت فوتبال را انتخاب کردم. ما تیم خوبی ساخته بودیم و من کاپیتان تیم فوتبال زنان بودم. نمی‌دانم، شاید همین ژن فوتبالی را بچه‌هایم از من به ارث برده باشند.»
پل با وجود اینکه سه سال از دوقلو‌ها کوچکتر بود ولی با استعدادترین آن‌ها نشان می‌داد. در سن ۱۶ سالگی دوقلو‌ها یعنی ماتیاس و فلورنتن راهی اسپانیا شدند تا در کمپ سلتاویگو مشغول به بازی شوند. پل آن روز‌ها دو ساعت با آکادمی لوآور در فرانسه فاصله داشت و فوتبالش را در این تیم دنبال می‌کرد. مادرشان می‌گوید: «آخر هفته می‌رفتم به دیدن پل و آخر آن یکی هفته می‌رفتم اسپانیا تا دوقلو‌ها را ببینم. می‌رفتم به آن‌ها کمک کنم، چون می‌دانستم ترک خانواده برایشان کار خیلی ساده‌ای نیست. البته هربار که قرار بود آن‌ها را ترک کنم و برگردم به آن‌ها یک توصیه می‌کردم؛ می‌گفتم یادتان باشد برای رسیدن به هدف‌تان کشور را ترک کرده اید پس تمام تلاش‌تان را بکنید تا به چیزی که می‌خواهید برسید.»
نقل مکان به منچستر
پل برخلاف دو برادر دیگر خیلی‌زود گام بلندی برداشت و نامی برای خودش در دنیای فوتبال دست و پا کرد. منچستریونایتد زمانی‌که او در لوآور بازی می‌کرد به استعدادش پی برد و سال ۲۰۰۹ به سراغش رفت. اینجا بود که دیگر یئو از خودگذشتگی را به اوج رساند و راهی انگلیس شد. پوگبا تازه ۱۶ سالش شده بود و باید برای رسیدن به کارینگتون و جایی‌که سرالکس فرگوسن تیم را تمرین می‌داد، راهی می‌شد. یئو آن روز‌ها را به‌خاطر دارد. «کارم را ترک کردم تا کنار پل باشم، چون ما عادت داشتیم همگی کنار هم باشیم. می‌خواستم کنار بچه‌هایم باشم. دیگر، کار تمام‌وقتم شده بود پل.»
زندگی در منچستر البته برای خانواده پوگبا چندان راحت نبود، چون فرگوسن حسابی به پل سخت می‌گرفت و وقتی تصمیم گرفت از او بازی نگیرد با خشم مادر خانواده روبه‌رو شد. یئو می‌گوید: «من و برادرهایش کنار هم جمع شدیم تا در این مورد تصمیم بگیریم. پل نمی‌خواست قراردادش را با یونایتد تمدید کند. فرگوسن هم او را تنبیه کرده بود و به او بازی نمی‌داد. این‌طور پل تنها افتاده بود. او حتی آنقدر از طرز برخورد و رفتار فرگوسن ناراحت شده بود که در دفتر این مربی گریه کرد.» بعد از منچستر، پوگبا وسایلش را به مقصد تورین جمع کرد؛ او راهی یوونتوس شد و در عرض ۴ سال توانست ۸ جام به‌دست بیاورد؛ ازجمله ۴ عنوان قهرمانی در لیگ ایتالیا. ضمن اینکه او در فهرست برترین بازیکنان برای رسیدن به توپ طلا هم قرار گرفت. بعد از عصر فرگوسن، مالکان آمریکایی یونایتد که از عملکرد این بازیکن شگفت‌زده شده بودند تصمیم گرفتند با پرداخت ۹۰ میلیون پوند او را دوباره به یونایتد برگردانند؛ البته دوباره این بازگشت داشت تبدیل به یک داستان تلخ می‌شد، چون این‌بار پوگبا رابطه اش با مورینیو تیره شده بود و به سرش زده بود که دوباره یونایتد را ترک کند. مینو رایولا، مدیربرنامه‌های پوگبا وارد گود شد و از حق موکلش دفاع کرد ولی دست آخر این یئو، مادر پل بود که تصمیم گرفت به این اختلاف‌نظر‌ها پایان دهد. او می‌گوید: «بچه‌هایم دوستان من هستند. ما به هم همه‌چیز را می‌گوییم. همیشه به آن‌ها می‌گویم هر کاری که بخواهند می‌توانند انجام بدهند به شرط اینکه مراقب باشند، چون زندگی خیلی پیچیده است. به آن‌ها می‌گویم حتی در همین سن و حتی زمانی که از این هم بزرگ‌تر شوند باز من کنارشان خواهم بود تا در این زندگی راهنمایی‌شان کنم.»
 
البته به‌نظر می‌رسد آن‌هایی که بیشتر به راهنمایی مادر نیاز دارند فلورنتن و ماتیاس باشند؛ ماتیاس در عرض ۱۰ سال ۹ باشگاه عوض کرده و حالا در دسته چهارم فوتبال اسپانیا بازی می‌کند. فلورنتن ۲۸ ساله هم راهی لیگ آمریکا شده تا این روز‌ها برای تیم دوم آتلانتا یونایتد بازی کند؛ هرچند که او ۶ فصل حضور در سنت‌اتین را تجربه کرد. در فوریه ۲۰۱۷، پل و فلورنتن در جریان یک بازی در لیگ اروپا به مصاف هم رفتند ولی با وجود برتری ۴ بر صفر یونایتد، یئو، مادر این دو نفر، پیراهنی به تن کرد که نصفش به رنگ سنت‌اتین و نصف دیگرش به رنگ منچستریونایتد بود. توصیه‌ای که یئو بیشتر برای پوگبا دارد این است که همیشه به موهایش رسیدگی کند و مدل آن‌ها را عوض کند. «خودم همیشه مدل موهایم را عوض می‌کنم.» پوگبا که سال پیش به همراه فرانسه قهرمان دنیا شد برای مادر و فداکاری‌هایی که برایش انجام داده یک آپارتمان نو و شیک در محله بواسی سن‌ژرژ خریده تا نشان دهد قدردان زحمات مادرش است. یئو می‌گوید: «فکر می‌کنم بچه‌هایم به من احترام می‌گذارند و خوشحال هستند، چون به من می‌گویند به خاطر تو است که ما تبدیل به آدم‌هایی شده‌ایم که امروز هستیم.» حالا که پل این روز‌ها ارزشش نزدیک به ۱۷۰ میلیون پوند برآورد می‌شود و دستمزد هفتگی اش نزدیک به ۲۹۰ هزار پوند است و رئال‌مادرید هم مشتری ثابتش، تازه مشخص می‌شود که فداکاری‌های یئو چقدر ارزشمند بوده است.
14
کد مطلب: 165391