شایع ترین اعمال جراحی اورژانسی/ تشخیص بیماران شکم حاد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۷
 
عمل  جراحی
 
عمل جراحی
 
یک جراح سرطان، شایع ترین اعمال جراحی را مربوط به «شکم حاد» دانست.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ علی عبداللهی، در حاشیه برگزاری چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران،گفت: یکی از علل شایع مراجعه به اورژانس‌ها موارد خاص شکم حاد است که عمدتاً ناشی از آپاندیسیت، سنگ کیسه صفرا و مسائلی مثل پارگی‌های روده و احشاء توخالی است.
وی، شایع‌ترین اعمال جراحی را مربوط به شکم حاد دانست و افزود: نحوه برخورد با بیماران شکم حاد و چگونگی روش تشخیص و درمان این بیماران از اهمیت به سزایی برخوردار است.
این جراح سرطان اظهار داشت: امروزه متأسفانه در اکثر موارد مراجعه بیماران شکم حاد به اورژانس، پزشکان برای تشخیص از آزمایشات بالینی طولانی، CT Scan و MRI استفاده می‌کنند که تجویز این آزمایشات گسترده نه تنها ضرورت و سودی ندارد بلکه زمان بر بوده و هزینه زیادی به بیماران تحمیل می‌شود.
وی ادامه داد: اولین و مهم‌ترین روش برخورد با بیماران شکم حاد برای تشخیص دقیق معاینه کامل و گرفتن شرح حال دقیق از بیمار است.
عبداللهی با بیان اینکه از هر صد هزار نفر، پنج نفر مبتلا به شکم حاد می‌شوند، گفت: از هر ۵ بیمار مبتلا به شکم حد، دو نفر به بیمارستان مراجعه می‌کنند و از این تعداد بیشترین عمل جراحی اورژانس شکمی مربوط به موارد ساده ای مثل آپاندیسیت و سنگ کیسه صفرا است که این نوع از بیماری‌ها نیازی به انجام آزمایشات گسترده ندارد.
وی در پایان با تاکید بر پرهیز از انجام آزمایشات و رادیولوژی‌های گسترده، یادآور شد: در بسیاری از مراجعین شکم حاد با استفاده از روش‌های تشخیصی و پرهیز از عمل سریع و با درمان‌های طبی می‌توان به درمان مناسب رسید و البته در برخی موارد احتیاج به اقدام سریع و دخالت جراحی دارد.
14
کد مطلب: 160647