پیش‌بینی‌ تداوم بارش‌ها تا اواخر پاییز امسال
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵
 
بارش باران
 
بارش باران
 
دبیر اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین با اشاره به اینکه هم‌اکنون در فاز مثبت پدیده جوی نوسان جنوبی (ال‌نینو) قرار داریم، گفت: پیش‌بینی‌ها بیانگر ادامه بارش‌ها تا اواخر پاییز امسال است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس: دبیر اندیشکده اقلیم و آمایش سرزمین با اشاره به اینکه هم‌اکنون در فاز مثبت پدیده جوی نوسان جنوبی (ال‌نینو) قرار داریم، گفت: پیش‌بینی‌ها بیانگر ادامه بارش‌ها تا اواخر پاییز امسال است.

دکتر زینب محمدی، دبیر اندیشکده اقلیم: 
* هم‌اکنون در فاز مثبت پدیده جوی نوسان جنوبی (ال‌نینو) قرار داریم.
* پیش‌بینی‌ها بیانگر ادامه بارش‌ها تا اواخر پاییز امسال است.
* بارش‌های امسال کاملاً در شرایط طبیعی و بدون دخالت انسانی اتفاق افتاده است.
* بر اساس شاخص‌های موجود در ترسالی شدید هستیم،ولی اینکه وارد یک دوره ترسالی طولانی مدت شده‌ایم، قطعاً به مطالعه بیشتر و بررسی دقیق‌تر علمی نیاز دارد.
* پدیده تغییر اقلیم ممکن است در طولانی مدت سبب افزایش بارش‌ها در یک منطقه اقلیمی و یا کاهش بارش‌ها در منطقه دیگری شود ولی اینکه اثر ناگهانی در افزایش یک باره بارش‌ها و یا کاهش یک باره بارش‌ها شود، محل تردید است اما اینکه پدیده تغییر اقلیم در تشدید شرایط فعلی نقش داشته است منطقی‌تر به نظر می‌‌رسد.
* این که سال آبی کنونی یک سال پربارش و یا در ترسالی به سر می‌بریم،کاملا درست است و بر اساس شاخص‌های موجود در ترسالی شدید هستیم. ولی اینکه وارد یک دوره ترسالی طولانی مدت شده‌ایم، قطعاً به مطالعه بیشتر و بررسی دقیق‌تر علمی نیاز دارد. اینکه در سال پیش رو در شرایط بارشی مناسبی قرار خواهیم داشت قابل قبول‌تر است. چرا که هم اکنون در فاز مثبت پدیده جوی نوسان جنوبی (ال‌نینو) قرار داریم و پیش‌بینی‌ها بیانگر تداوم این شرایط تا اواخر پاییز امسال هست.
* بارش‌ها تا پایان اردیبهشت ماه با شدت و ضعف ادامه خواهد داشت.حتی وقوع بارش در نیمه غربی ، جنوب غربی و مرکزی در ماه خرداد نیز دور از انتظار نیست. پیش‌بینی‌های جهانی نیز بیانگر دریافت بارش بیش از نرمال حداقل در نیمه شمالی کشور است.
14
کد مطلب: 157497