یادداشت اینستاگرامی حمیدرضا صدر برای کولینا/ عکس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۳
 
حمیدرضا صدر
 
حمیدرضا صدر
 
حمیدرضا صدر با دل‌نوشته‌ای تولد 59 سالگی داور بین‌المللی ایتالیا را تبریک گفت.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ حمیدرضا صدر که این روز ها در آمریکا حضور دارد، در شبکه های اجتماعی به نویسندگی می پردازد. او که هنوز هم با مخاطبانش در ارتباط است در اینستاگرام خود یادداشت کوتاهی برای کولینا منتشر کرده است.
او درباره داور ایتالیایی نوشت: مرد سیاهپوش...
مرد سیاهپوش پیشاپیش دو لشگر وارد شده. چهره ای غرور آسا دارد و جان کنده خونسردی اش را برابر دوربین ها حفظ کند. همه به پا خواسته اند. فریاد زده اند، هورا کشیده اند. ولی نه برای مرد تیره پوش، نه برای او. بازی آغاز نشده تندترین عتاب ها را نثارش کرده اند. بازی شروع نشده مرعوبش کرده اند... اسلحه او در آن هنگامه یک سوت است و دو کارت که همیشه هم به کارش نیامده اند... او داور است. قاضی میدان. آمده در دنیایی از بی نظمی، از قانون حرف بزند. آمده مردان خشمگین را آرام سازد. آمده سرنوشت نبرد بزرگ را تعیین کند. ولی وقتی کارش را درست هم انجام داده کسی از او ستایش نکرده، کسی برایش هورا نکشیده، دستی به سر و گوشش نکشیده. اگر بازی آرام و بی هیاهو تمام شده و او راهی رختکن کرده اند برنده ای بوده کم نظیر.
میان همه داوران، جیانلوییجی کولینا ایتالیایی، پسری از بولونیا بدون سابقه بازی در میدان و فارغ التحصیل رشته اقتصاد سرانجام داوری شد آرزوی همه مردان سیاهپوش. با آن قد بلند ورزیده ناشی از بسکتبال سر طاس و چین های لایه لایه ای آمده از بالای سر بی مو تا روی پیشانی و پشت پلک ها و چشمان وزغ زده زاغ تیزبینش ظاهری پیدا کرد شبیه بدمن های سینمایی، چیزی مال خودش... داور کاریزماتیکی در زمان و مکان مناسب که در عصر رسانه ها رفت بالا، بالای بالا. پیش از او فقط جک تیلور انگلیسی به دلیل قضاوت فینال جام جهانی ۱۹۷۴ و گرفتن آن ضربه پنالتی زودهنگام که هنوز توپی به پای ژرمن ها نخورده بود نقطه پنالی را نشان داد و سپس ضربه پنالتی به سود آلمان اعلام کرد و بعد با کرایف درگیر شد...ولی دیدارهای باشگاهی چنین بروبیای هفتگی نداشتند...
 
ویترین کولینا لبالب از دیدارهای تاریخی شدند: فینال المپیک ۱۹۹۶، فینال لیگ قهرمانان ۱۹۹۹ که با وقت اضافه ای که گرفت قهرمانی بایرن را در سه دقیقه سرگیجه آور به منچستریونایتد داد. قضاوت دیدار شکست ۵ بر ۱ آلمان از انگلیس ۲۰۰۱، فینال جام جهانی ۲۰۰۲ و فینال یوفا ۲۰۰۴ ... براستی چرا برابر داوران شمشیر می کشیم؟ مگر فوتبال بازی مبتنی بر هوش، صمیمات آنی و اشتباهات انسانی نیست؟ مگر مربیان و بازیکنان خطا نمی کنند؟... به نقل از کولینا "... مردمان باید به داور احترام بگذارند. هیچ بازی نه بدون داور آغاز شده و نه بدون او تمام خواهد شد". پیر لوییجی همین هفته پیش ۵۹ ساله شد.
14
کد مطلب: 154367