افزایش علاقه به فوتبال، بالارفتن تعداد تماشگران
تأثیر جادویی جام جهانی در روسیه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۷
 
 
جام جهانی در روسیه
 
با گذشت ۶ ماه از جام جهانی، بعضی از ورزشگاه‌های روسیه جمعیت زیادی را در بازی‌های تیم‌های روسی به خود می‌بینند و میانگین حضور تماشاگران نیز صعود چشمگیری داشته است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرورزشی؛ پیش از جام جهانی بحث‌های زیادی در این مورد مطرح بود که ورزشگاه‌های مدرنی که روسیه برای جام ۲۰۱۸ ساخته بعد از جام جهانی هیچ کاربردی نخواهد داشت و یک هزینه اضافه روی دست دولت روسیه باقی می‌گذارد، چراکه عطش فوتبال در این کشور زود فروکش می‌کند.
اما حالا و با گذشت ۶ ماه از جام جهانی، بعضی از ورزشگاه‌های این کشور جمعیت زیادی را در بازی‌های تیم‌های روسی به خود می‌بینند و میانگین حضور تماشاگران نیز صعود چشمگیری داشته است.
روسیه بیش از ۱۰ میلیارد دلار صرف ساخت ورزشگاه‌ها و زیر ساخت‌ها برای جام جهانی کرد. در ۱۱ شهری که میزبان جام بودند، یا ورزشگاه جدید ساخته شد یا ورزشگاه‌های قدیمی به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت.
از هفت ورزشگاه جدیدی که ساخته شد، سه ورزشگاه در شهر‌های ولگوگراد، نیژنی نووگورود و سارانسک احداث شد. تیم‌های این سه شهر که هر سه در دسته دوم روسیه بازی می‌کنند در فصل ۱۹-۲۰۱۸ رکورد حضور تماشاگران را شکستند.
ولگوگراد بیش از ۲۲ هزار تماشاگر در هر بازی خانگی از ابتدای این فصل داشته. نیژنی نووگورود نیز چیزی در حدود ۲۰ هزار تماشاگر به ازای هر بازی داشته و این رقم برای ورزشگاه سارانسک به حدود ۱۵ هزار نفر برای هر بازی رسیده است.
آمار حضور طرفداران فوتبال در لیگ برتر روسیه نیز افزایش یافته است. تا زمان تطیلات زمستانی در ماه دسامبر، میانگین حضور تماشاگران در هر بازی لیگ برتر روسیه رشد چشمگیر ۳۰ درصدی را نسبت به سال گذشته شاهد بوده و به ۱۷ هزار نفر برای هر بازی رسیده که آماری فوق العاده به حساب می‌آید.
رسانه‌های روسیه نیز با آب و تاب از ورزشگاه‌های مدرن روسیه می‌نویسند، ورزشگاه‌هایی که چهره‌ای کاملاً متفاوت نسبت به ورزشگاه‌های قدیمی ساخته در زمان شوروی سابق دارند.
اواخر آگوست، در ورزشگاه ۴۵ هزار نفری شهر نووگورود حدود ۳۱ هزار نفر حضور یافتند و به تماشای بازی آوانگارد کورسک مقابل یک تیم محلی دیگر پرداختند.
الکسی روکوتوف، یکی از خبرنگاران ورزشی شهر ۱/۲ میلیون نفری نیژنی می‌گوید: «خدا را شکر هم فوتبال و هم بازیکنان فوتبال در شهر نیژنی به شدت محبوب شده‌اند.»
او می‌گوید حالا اهالی شهر – و نه فقط طرفداران فوتبال- دوست دارند وقت خود را در ورزشگاه‌های مدرن بگذرانند تا اینکه با خانواده مثلاً به سینما بروند: «مردم می‌آیند که فوتبال ببینند و ورزشگاه را تماشا کنند. ورزشگاهی که از مرکز شهر هم چندان دور نیست.» قیمت بلیت‌ها هم چیزی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ روبل (۳۶ تا ۷۲ هزار تومان) است و همین قیمت مناسب، جذابیت حضور در ورزشگاه‌ها را بیشتر هم کرده است.
فوتبال سیاسی
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه که خودش عاشق ورزش است از مقامات این کشور خواسته میراث جام جهانی را در این کشور حفظ کنند و به افزایش حضور تماشاگران و همچنین رشد بازیکنان جدید کمک کنند. او گفته نباید اجازه دهیم مثل دهه ۱۹۹۰ ورزشگاه‌ها تبدیل به بازار‌های خرید و فروش اجناس شوند. مقامات روسی نیز طبق دستور رئیس‌جمهور، سعی کرده‌اند تمام موانع را بردارند تا از باشگاه‌های فوتبالی در شهر‌هایی که ورزشگاه‌های جدید را به خود دیده‌اند، حمایت کنند.
یکی از مدیران دانشگاه اقتصاد روسیه که رئیس دپارتمان مدیریت ورزشی نیز هست، می‌گوید: «فوتبال در روسیه به شدت سیاست زده است.» در شهر نیژنی، مقامات شهر یک باشگاه محلی در حال ورشکستگی را نجات دادند با این امید که این باشگاه با حمایت مالی مناسب به لیگ برتر روسیه برسد. آن‌ها همچنین وعده داده‌اند شرکت‌هایی که از باشگاه حمایت مالی کنند، با تخفیف‌های مالیاتی چشمگیر رو به رو خواهند شد.
مقامات روسیه همچنین تیم دینامو شهر سن‌پترزبورگ را که سال‌هاست زیر سایه تیم اول این شهر یعنی زنیت قرار دارد به سواحل دریای سیاه منتقل کرده‌اند تا این تیم بتواند در ورزشگاه مدرن فیشت در شهر سوچی بازی کند. این تیم از این پس با نام جدید اف. سی. سوچی در دسته دوم روسیه بازی خواهد کرد.
14
کد مطلب: 153767