چشم و همچشمی در سزارین!
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۵
 
سزارین
 
سزارین
 
برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می‌دانند، اما زایمان به این شیوه با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری ایسنا: زایمان طبیعی مناسب ترین و بهترین روش زایمان است و همه پزشکان هم این روش را تایید می کنند اما متاسفانه در کشور ما آمار سزارین که از زایمان طبیعی خطرناک تر و عوارض بیشتری دارد بالا رفته است.
 
برخی متخصصان علت افزایش گرایش زنان به سزارین را فرار از درد زایمان می‌دانند، اما زایمان به شیوه سزارین با درد فراوان و عواقب منفی متعددی نیز همراه است. عده زیادی از مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند از ترس درد حین زایمان به سزارین پناه می‌برند، غافل از این که پس از عمل باید درد زیادی تحمل کنند، ضمن این که هر بار جراحی سزارین به ایجاد چسبندگی‌های داخل شکم منجر می شود که سرانجام باعث دردهای مزمن طولانی در سال های بعد خواهد شد.
سیتا عیسی پور، جراح و متخصص زنان و زایمان گفت: زایمان طبیعی با توجه به عوارض کمی که دارد به طور حتم بهتر از سزارین هست؛ آمارها نشان می‌دهد به علت ترس مادران باردار از درد زایمان طبیعی، زایمان به صورت سزارین طی چند سال اخیر افزایش زیادی داشته است.
وی با بیان اینکه انجام عمل سزارین در دنیا تنها 10 درصد اما در کشور ما چند برابر آمار جهانی است، افزود: بالا بودن آمار تعداد سزارین در کشور ایران به دلایل مختلف است که مهم ترین آن شاید استرسی است که مادر در هنگام زایمان طبیعی ممکن است به آن دچار شود بنابراین ترجیح می‌دهد زایمان خود را به صورت سزارین داشته باشد.
این جراح و متحصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه زایمان طبیعی بسیار بهتر از سزارین است، تصریح کرد: در سزارین و عمل دوم، شانس چسبندگی رحم، داخل و خارج رحم و چسبندگی روده ها به رحم، مثانه به رحم و در مجموع چسبندگی ها بیشتر است و عوارض چسبندگی می تواند عاملی برای انسداد روده باشد.
عیسی پور عوارض بیهوشی، خونریزی هنگام عمل، احتمال عفونت بیشتر، احتمال ابتلا به آمبولی و ترومبوز عروقی را در سزارین بیشتر دانست و گفت:خونریزی در زایمان طبیعی حدود نیم لیتر بوده در حالی که این خونریزی در سزارین به یک تا یک و نیم لیتر نیز ممکن است برسد.
*زودتر سرپا شدن مادر پس از زایمان طبیعی
وی ادامه داد: در زایمان طبیعی مادربسیار زودتر سرپا می شود و به کارهای شخصی خود می رسد و به نوزاد خود شیر می دهد اما در سزارین به خاطر دردی که مادر در روزهای نخست تحمل می کند اینکار به راحتی مقدور نیست.
این متخصص زنان و زایمان گذراندن کلاس های آمادگی زایمان طبیعی و زایمان فیزیولوژیک را در جهت کاهش ترس و استرس مادر ضروری دانست و یادآور شد: مادران از 20 تا 28 هفتگی هر چهار هفته یک بار و پس از آن هر دو هفته یک بار تا زمان زایمان به مراکز مراجعه می کنند تا این دوره ها را بگذرانند و زایمان راحتی داشته باشند.
*زایمان طبیعی موجب ارتباط بیشتر مادر و نوزاد می شود
سمیه صادقی کارشناس مامایی در نوشهر نیز در این باره با بیان اینکه این روزها یکی از مباحث مهم مزیت زایمان طبیعی نسبت به سزارین است، اظهار کرد: به همین دلیل مراکز مامایی، مادران را برای زایمان فیزیولوژیک و طبیعی تشویق می کنند.
وی با تاکید بر اینکه ترفندهای خاص زایمان باید خوشایند مادر باشد، تصریح کرد: تماس پوست به پوست از جمله موضوعات بسیار مهمی است که در زایمان طبیعی مورد توجه متخصصان زایمان و ماماها قرار دارد و مادر و نوزاد بلافاصله پس از زایمان طبیعی کنار هم قرار می‌گیرند و ارتباط برقرار می‌کنند که از نظر روانی دارای اهمیت زیادی است و باعث رشد روانی نوزاد می شود.
این کارشناس مامایی، استفاده بهتر از شیر مادر و مکیدن بهتر نوزادان را از مزایای دیگر زایمان طبیعی برشمرد و گفت: از دیگر محاسن زایمان طبیعی این است که وقتی جنین کامل می‌شود خودبه خود دردها شروع خواهد شد و مادر برای زایمان آماده می شود و مانند سزارین نیست که زمان زایمان توسط شخص و یا پزشک را تعیین شود.
صادقی، کاهش مشکلات تنفس، تقویت سیستم قلبی عروقی، تقویت گردش خون و سیستم روده نوزاد را از دیگر مزایای زایمان طبیعی عنوان و خاطرنشان کرد: از آن جایی که در زایمان طبیعی مادر در جریان فرایند زایمان قرار دارد ارتباط هورمونی و حس خوبی در مادر و نوزاد ایجاد می شود و نوزاد علاقه بیشتری برای مکیدن شیر مادر دارد.
* زایمان طبیعی ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سزارین
این کارشناس مامایی، زایمان طبیعی را ارزان تر و مقرون به صرفه تر از سزارین دانست و گفت: طولانی بودن زمان بهبود در سزارین، افزایش خونریزی حین عمل و پس از آن،احتمال عفونت در محل برش سزارین و احتمال آمبولی و افزایش هزینه خانواده از دیگر معایب سزارین است.
صادقی در ادامه افزود: بنا برآمار تعداد سزارین در ایران 55 درصد بوده اما این رقم در کشورهای پیشرفته تنها 5 تا 10درصد است.
وی با بیان اینکه زایمان طبیعی نیاز به فرهنگ سازی دارد، خاطر نشان کرد:به علت وجود رقابت و چشم و هم چشمی در بین اقوام و آشنایان میل به سزارین افزایش می یابد در حالی که باید در این زمینه فرهنگ سازی شود.
14
کد مطلب: 148735