سیسی: مصر به ثبات کشورهای خلیج فارس از جمله قطر پایبند است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۱
 
عبدالفتاح سیسی
 
عبدالفتاح سیسی
 
رئیس جمهوری مصر اعلام کرد، کشورش به ثبات کشورهای خلیج فارس از جمله قطر پایبند است، زیرا منطقه تحمل عکس این مساله را ندارد.
به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر درگفت‌وگو با انجمن جهانی جوانان که از روز شنبه در شرم‌الشیخ مصر آغاز شده، در پاسخ به سوال درباره حمایت کشورش از عربستان گفت: بی‌ثباتی منطقه تا این اندازه کافی است، قاهره از همه کشورهای با ثبات حمایت می‌کند، زیرا منطقه عربی تحمل بی‌ثباتی بیش از این را ندارد.
به دنبال قطع روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ و اعمال تحریم‌ها علیه این کشور به بهانه حمایت دوحه از تروریسم، منطقه عرب حاشیه خلیج فارس گریبان‌گیر بدترین بحران در طول تاریخ است.
سیسی پیرامون آینده آشتی ملی فلسطین گفت: کشورش به دنبال برقراری آشتی ملی میان تشکیلات خودگردان فلسطین و حماس است تا اثبات کند که باید یک قدرت و رهبری واحد برای فلسطینیان نوار غزه و کرانه باختری وجود داشته باشد. سرسختی برای عدم پاسخگویی ارزش این مساله را از بین می‌برد به همین دلیل باید همه به خاطر منافع عالی مساله فلسطین امتیازدهی کنیم.
سیسی این اظهارنظر را پس از گذشت دو روز از دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در شرم الشیخ پیرامون اتمام طرح آشتی ایراد کرد.
وی درباره طرح آمریکایی معامله قرن هم گفت، درباره این طرح اطلاعاتی در دست نداریم، ممکن است این طرح برای محک زدن واکنش‌ها باشد، در جریان جزئیات آن نیستم و دستوری را بر فلسطینیان تحمیل نخواهیم کرد.
رئیس جمهوری مصر همچنین در پاسخ به سوال درباره ضرورت پایبندی فلسطینیان به تمام قدس و نه فقط پایبندی به قدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین مستقل گفت: ابتدا قدس شرقی را به دست آورید.
او سپس ادامه داد: مساله قدس در طول ۶۰ سال گذشته فرصت‌های واقعی را برای حل و فصل از دست داده و این اتلاف فرصت‌ها ناشی از حرف‌هایی است که زده شده است. سیسی در خصوص این حرف‌ها توضیح بیشتری نداد.
14
کد مطلب: 145934