آب پاکی تاماش آیان روی دست کشورهایی که سهمیه المپیک‌شان کم شده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۸
 
تاماش آیان
 
تاماش آیان
 
رییس فدراسیون وزنه برداری در گفتگویی اعلام کرد موضع IWF در مورد اعمال قانون کاهش سهمیه المپیک کشورهایی که دوپینگی دارند، کاملا روشن است.
به گزارش ایسنا و به نقل از Insidethegames، تاماش آیان رییس فدراسیون وزنه برداری اعلام کرد: ما چهار معیاری که کمیته بین المللی المپیک برای ماندن وزنه برداری در المپیک تعیین کرده بود، را انجام داده ایم و مطمئنم به اندازه کافی با دوپینگ مبارزه کرده ایم. البته ما همچنان به تصمیم IOC احترام می گذاریم و تعهد ما به اینکه وزنه برداری پاک باشد همچنان باقی است.
آیان یکی از مهمترین مواردی که مطرح کرد، در مورد اعمال قانون کاهش سهمیه المپیک کشورهای دوپینگی بود، چراکه کشورهایی که بیش از 10 نمونه دوپینگ مثبت از المپیک پکن تا توکیو داشته باشند تعداد سهمیه های آنها برای المپیک 2020 کاهش پیدا می کند.
  آیان در این مورد گفت: قزاقستان با قانون جدید فدراسیون جهانی یک سهمیه مرد و یک سهمیه زن در المپیک 2020 دارد. البته فدراسیون وزنه برداری قزاقستان در مورد این قانون به دادگاه عالی ورزش (CAS) شکایت کرده است. من نمی توانم پیش داوری کنم که CAS چه تصمیمی می گیرد اما موضع ما کاملا روشن است. ما با این قانون نمی خواهیم کشورها را تنبیه کنیم بلکه در نظر داریم فرصت بیشتری در اختیار کشورهایی بگذاریم که دارای پیشینه پاکی هستند. حتی این قانون ما مورد تمجید کمیته بین المللی المپیک هم قرار گرفته است.
 به گزارش ایسنا، ایران هم جزو کشورهایی است که به دلیل داشتن نمونه دوپینگ زیاد با کاهش سهمیه روبرو شده و در المپیک 2020 دو سهمیه در بخش مردان و دو سهمیه در بخش زنان خواهد داشت.   
پیش از این اعلام شد کنفدراسیون وزنه برداری آسیا در نامه ای خواستار تجدید نظر در مورد تعداد سهمیه المپیک برخی کشورهای آسیایی شده است که البته فدراسیون جهانی به طور رسمی این درخواست را پاسخ نداد اما با توجه به صحبت اخیر آیان به نظر می رسد چندان نمی توان خوشبین بود که سهمیه المپیک ایران افزایش پیدا کند.
14
کد مطلب: 145507