زوار گفت:
داوران یک طلا را از تکواندو ایران گرفتند/ برای آینده برنامه داریم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۸
 
تکواندو
 
تکواندو
 
سرمربی تیم ملی تکواندو با تقدیر از عملکرد شاگردان خود در سومین دوره بازیهای المپیک گفت: اگر اشتباهات داوری در روز دوم نبود، رسیدن به سه طلا دور از دسترس نبود.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ محمدرضا زوار ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: تکواندو جهان در طول چهار سال گذشته تغییرات زیادی داشته و همین موضوع در رده سنی نوجوانان نیز تاثیرات خود را به خوبی نشان داده است. این دوره از مسابقات نسبت به المپیک ۲۰۱۴ نانجینگ در سطح فنی بالاتری برگزار داشت و شاهد پیشرفت قابل توجهی در بین همه کشورهای حاضر بودیم.
وی افزود: دوره قبل یک طلا و یک برنز کسب کردیم و در این دوره دو طلا بدست آوردیم که اگر در مبارزه حامد اصغری برابر نماینده آذربایجان داوران آن اشتباه را مرتکب نمی شدند و دو امتیاز قانونی او را باطل نکرده و دو اخطار بی دلیل به او نمی دادند، بدون شک رسیدن به طلای سوم دور از دسترس نبود. احساس می کنم داوری مقداری تعیین کننده بود تا نماینده ما را حذف کنند و حریف کره ای در این وزن طلا بگیرد. چرا که او در کسب سهمیه به اصغری با اختلاف باخته بود. 
سرمربی تیم تکواندو نوجوانان ایران ادامه داد: به هر حال اینگونه مسائل در مسابقات وجود دارد. حامد اصغری توانایی کسب مدال طلا را داشت و داوران  یک طلای قطعی را از کاروان ایران گرفتند. خیلی تاکید داشتند که اعتراض نباشد. چرا که نمی خواستند تکواندو در IOC زیر سئوال برود. حتی مسئول برگزاری در جلسه فنی بر حق ضایع شده ما تاکید کرد. 
زوار به مبارزات اشکوریان هم اشاره کرد و گفت: این عضو تیم تکواندو کشورمان برای کسب مدال طلا سه مبارزه انجام داد که در یک روز خوب رقبای خود را شکست داد و به طلا رسید. حریف بلژیکی او برادر «جواد آچاپ» معروف بود، قهرمان اروپا و با مدال جهانی، حریف سرسختی بود و اشکوریان در ثانیه های پایانی پیروز شد و پس از آن با حرکت جوانمردانه ای که داشت، توجه همه رسانه ها و سایت های خبری را با خود جلب کرد. 
وی در خصوص کسب طلای وزن ۷۳+ کیلوگرم گفت: خسروی در این وزن مبارزات بسیار خوبی ارائه داد و با استفاده از تجربه بالای خود و آرامش خوبی که در جریان مبارزات داشت، رقبای خود را یکی پس از دیگری شکست داد و طلا گرفت. در مبارزه پایانی حریفی را ۲ بر یک شکست داد که در مسابقات کسب سهمیه برابر محمد خانی پیروز شده بود. رئیس کمیته بین المللی المپیک شاهد این مبارزه بود.
سرمربی تیم ملی تکواندو افزود: رئیس فدراسیون جهانی از روز اول مسابقات در سالن حضور داشت و این بدان معناست که این مسابقات اهمیت زیادی برای WTF دارد. ارتقا  سطح فنی و علمی تکواندو و تثبیت این رشته در المپیک فوق العاده پراهمیت بود. از همین رو همه روزه برای مربیان جلسه فنی و توجیهی داشتند.
زوار با بیان اینکه در تکواندو پایه توانمند هستیم خاطرنشان ساخت: برای اینکه این تیم را آماده کنیم یک برنامه ۱۰ ماه را در سه مرحله طراحی کردیم. مرحله اول در کسب سهمیه موفق بودیم و هر سه سهمیه ممکن را بدست آوردیم. اردوی مشترک با تیم جهانی انجام شد و همین نفرات در رقابتهای جهانی دو طلا و یک نقره بدست آوردند. اردوها ادامه داشت و در طول نزدیک به ۴ ماه با امکانات خوب و همراهی وحید عبداللهی تمرینات بسیار خوبی داشتیم. البته جای این مربی کنار ما اینجا خالی بود و معلوم نیست چرا اجازه همراهی ندادند. نبود او خیلی حس شد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری فدراسیون در این چند ساله به ثمر نشست و ما نتیجه قابل قبولی در آرژانتین کسب کردیم. عملکرد خوبی داشتیم و نمایش زیبایی از تکواندو روز دنیا را ارائه دادیم. اهدا مدالهای کسب شده از سوی این قهرمانان به خانواده شهدا کار ارزنده ای بود. در اردوها نفراتی به عنوان حریف تمرینی دعوت شدند که برای مسابقات سال آتی قهرمانی آسیا آماده شوند. در طول دوران آماده سازی مسئول فرهنگی در اردوها همراه نفرات تیم حضور داشت و سفر زیارتی داشتیم، برنامه تدارکاتی در روسیه اجرا شد و همه این موارد به کسب نتیجه ای درخشان در این رقابتها انجامید.
سرمربی تیم نوجوانان اظهار داشت: قراردادن امتیاز بالا در رنکنیگ برای این مسابقات حساسیت ها را به مقدار زیادی افزایش داده بود. در نهایت از ۱۰ مدال طلایی که توزیع شد ۴ طلا روسیه، سه طلا ایران و کشورهای مراکش و تایلند به همراه کره جنوبی نیز هر کدام یک طلا کسب کردند. ما کار سختی در رده پایه خواهیم داشت و برای چهار سال آینده و چهارمین دوره این بازیها در سنگال باید از هم اکنون برنامه ریزی کنیم. 
زوار در پایان ضمن تشکر از حمایت های اهالی تکواندو، مسئولان فدراسیون و تقدیر از مربیان سازنده بخصوص مربیان این جوانان گفت: از حضور رئیس کمیته ملی المپیک آقای صالحی امیری، آقای قراخانلو، اصغر رحیمی در سالن مسابقات و تشویق اعضای تیم و اهدا پاداش به ملی پوشان تشکر کرد. 
14
کد مطلب: 143768