رئیس فدراسیون شطرنج: مقصودلو همه را شگفت زده کرد/ حالا دنیا روی ایران حساب دیگری می‌کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۸
 
پرهام مقصودلو
 
پرهام مقصودلو
 
رییس فدراسیون شطرنج، می گوید که مقصودلو با قدرت و اعتماد به نفس به عنوان قهرمانی جوانان جهان رسید.
به گزارش ستاره ها؛ مهرداد پهلوان زاده در گفت‌وگو با ایسنا در باره قهرمانی  پرهام مقصودلو در مسابقات قهرمانی جوانان جهان، اظهار کرد: پرهام در این مسابقات جایی برای حرف نگذاشت. او همه را شگفت زده کرد. از همه قوی تر بود و خیلی عالی کار کرد. فکر می‌کنم که قهرمانی او نقطه عطفی در شطرنج ایران باشد. قهرمانی جوانان جهان در کنار قهرمانی تیمی آسیا نقطه عطفی برای شطرنج ایران خواهد بود و سبب می‌شود که سایر کشورها حساب دیگری روی ایران باز کنند.
رییس فدراسیون شطرنج در ادامه‌ خاطر نشان کرد: پرهام به نحوی عمل کرد که همه حریفان را با اقتدار شکست داد. در حالی که دیروز (جمعه‌) تنها با یک تساوی می‌توانست قهرمان شود، اما نشست و حریف خود را برد. این کار تنها از کسی برمی‌آید که اعتماد به نفس و قدرت بالایی داشته باشد. او جنگید و با وجود این که قهرمانی با یک تساوی در جیبش بود، حریف خود را از پیش رو برداشت. این برای شطرنج ایران ارمغان خوبی خواهد بود. در آینده نزدیک هم شاهد جهش‌های بیشتری در سطح شطرنج خواهیم بود.
رییس فدراسیون شطرنج در مورد عنوان‌های قبلی کسب شده در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان توسط ایران، گفت‌: فکر می‌کنم بالاترین مقام قبل از انقلاب در رقابت‌های قهرمانی جهان عنوان یازدهمی توسط هادی مومنی بود. همچنین بعد از انقلاب هم مرادی به مقام پنجمی این رقابت‌ها رسیده بود. سارا سادات خادم الشریعه نیز به عنوان نایب قهرمانی بانوان جوانان جهان دست یافته است.
پهلوان زاده خاطر نشان کرد: تاکنون این گونه قهرمانی در قهرمانی جوانان نداشته ایم. پرهام با دو امتیاز بالاتر نسبت به نفر دوم به قهرمانی دست یافت. او تنها تساوی‌اش در این مسابقات مقابل شطرنج باز ایرانی علیرضا فیروزجا بود. او سایر حریفان خود را برد و این گونه قهرمانی را نه تنها ما ،‌ بلکه هیچ کشوری در رقابت های قهرمانی جوانان جهان نداشته است.
وی با بیان اینکه باید مربی و مسابقات درخور برای مقصودلو فراهم شود، گفت‌: ما امیدواریم که بتوانیم بستر پیشرفت را فراهم کنیم. چیزی که فدراسیون در این شرایط می‌تواند انجام دهد این است که بتواند برای چنین قهرمان و استعداد ارزشمندی مسابقات و مربی درخور  سطح او تدارک ببیند. ما هم با چندین مربی خوب در حال مذاکره هستیم و امیدواریم که بتوانیم برای شطرنج بازان ایرانی به خصوص پرهام، مربی خوبی به خدمت بگیریم.
رییس فدراسیون شطرنج در پایان، خاطر نشان کرد: قهرمانی بزرگسالان جهان برای پرهام دور از دسترس نیست. همان طور که می دانید تاکنون فقط 16 قهرمان در بخش  بزرگسالان جهان بیشتر نداشته ایم. از 140 سال پیش که این مسابقات برگزار می‌شد فقط 16 نفر توانسته اند به این عنوان دست یابند. چون در این رشته عمر قهرمانی طولانی است و هیچ سبک و ماده دیگری ندارد.
به‌ گزارش ‌ایسنا، پرهام مقصودلو، روز گذشته (جمعه‌)‌توانست در پایان دور دهم و یک دور باقی‌ مانده به پایان رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان با 9.5 امتیاز به عنوان قهرمانی این رویداد برسد.
14
کد مطلب: 141385