نتیجه رایزنی با «اینفانتینو» همین بود؟
شکست دوباره فوتبال ایران با تمدید بازی در زمین بی‌طرف از سوی AFC
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۴
 
فوتبال ایران
 
فوتبال ایران
 
در حالی که مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش سفر اینفانتینو به ایران را فرصتی برای رایزنی جهت حل مشکل با عربستانی‌ها اعلام می‌کردند اما تمدید بازی در زمین بی‌طرف نشان داد آنچه گفته شد چیزی بیش از حرف و وعده و شعار نبود.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ 3 سال پیش، بعد از بالا گرفتن مناقشات سیاسی‌ بین ایران و عربستان, میزبانی‌ مسابقات فوتبال بین این دو کشور با درخواست عربستان و موافقت AFC به کشور ثالث سپرده شد، این یعنی دیدار نمایندگان این دو کشور با یکدیگر در لیگ قهرمانان آسیا به‌جای ورزشگاه‌های ایران و عربستان در زمینی بی‌طرف برگزار شود، رویه‌ای که هرسال سعودی‌ها موفق شده‌اند با نفوذ در کنفدراسیون فوتبال آسیا آن را تداوم ببخشند, آن هم در حالی که فیفا بارها اعلام کرده بحث‌های سیاسی نباید وارد عرصه فوتبال شود.
باشگاه‌های ایرانی در این سال‌ها از عدم‌میزبانی مقابل تیم‌های عربستانی در کشورشان از لحاظ فنی و مادی متضرر شده‌اند و در آن سو عربستانی‌ها با کاهش حمایت هواداران پرشور ایرانی در ورزشگاه‌ها به منفعت رسیده‌اند، اتفاقی که در دنیای فوتبال به‌ندرت پیش می‌آید و حتی شاید مثال استمرار آن در هیچ جای دنیا دیده نشود. فدراسیون فوتبال که در این سال‌ها همیشه به عدم به‌کارگیری دیپلماسی ورزشی مناسب و ناتوانی در تغییر دادن این رأی متهم بوده, بار‌ها سعی داشته تنها با محکوم کردن ظلمی که به فوتبال ایران می‌شود, بخش اصلی مسئولیت را بر دوش سایر دستگاه‌‌ها بیندازد یا در مواردی با ارائه وعده‌های خوب, نوید لغو محرومیت میزبانی‌ها را سر بدهد.
مهدی تاج در تاریخ 8 بهمن 95 در گفت‌و‌گو با تسنیم درباره نتیجه شکایت ایران در دادگاه عالی ورزش (CAS), گفت:«باید بگویم نتایج خیلی خوبی از این پرونده گرفته‌ایم که خودمان هم باورمان نمی‌شد نتیجه این‌چنین شود». همان‌قدر که این مسئله برای رئیس فدراسیون باورنکردنی به‌نظر می‌آمد, صدور رأی به‌نفع ایران به این راحتی آن هم با وجود نفوذ و قدرت مالی عربستانی‌ها, دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسید، همین هم شد, با احتمال کم تغییر رأی AFC و البته با باور کمتر رئیس فدراسیون چندی بعد باز‌ هم بازی‌های تیم‌های عربستانی در ایران برگزار نشد.
 
پیش از آغاز رقابت‌های لیگ قهرمان فصل جاری (2018-2017) نیز فدراسیون فوتبال شتاب‌زده و در حالی که هنوز هیچ رأیی‌ در کنفدراسیون فوتبال آسیا قطعی نشده بود از برطرف شدن مشکل میزبانی‌های ایران و عربستان خبر داد و از این ادعا با عنوان یک پیروزی بزرگ یاد کرد (لینک مطلب) اما باز هم آب پاکی روی دست ایرانی‌ها ریخته شد و چند روز بعد دبیرکل AFC‌ به‌نوعی خبر فدراسیون فوتبال را تکذیب و باز هم عربستانی‌ها را پیروز این مناقشه معرفی کرد. تاج هم در ادامه با استناد به حمایت اینفانتینو (رئیس فیفا) این‌طور به عدم موفقیت ایران در تغییر رأی‌ واکنش نشان داد:«حق کاملاً با ماست و اظهارات دبیرکل AFC برای‌مان سند نیست». این اظهار نظر هم راه به جایی نبرد و بازی‌های تراکتورسازی و استقلال که با تیم‌های عربستانی در لیگ قهرمانان آسیا همگروه بودند, در کشور ثالث برگزار شد تا حرف دبیرکل AFC که برای ما سند نبود برای کنفدراسیون آسیا حجت باشد.

امسال امابا وضع قانون جدید در رابطه با میزبانی‌ در زمین‌های بی‌طرف, باز هم آتش زیر خاکستر این بحث نمایان شد و افکار به این سمت و سو رفت که با اضافه شدن قانون جدید به این موضوع قرار نیست مشکل ایران و عربستان در فوتبال حل شود، ظلمی که قرار است به فوتبال ایران ادامه‌دار تحمیل شود و حالا در  آستانه چهارسالگی قرار دارد. شاید الآن وقتش باشد که فدراسیون فوتبال با جدیت بیشتر و ارائه راه‌کار‌‌های جدید به اد‌عا‌هایش در سال‌های اخیر جامعه عمل بپوشاند. اینفانتینو در سفرش به تهران رسماً اعلام کرده کهدر خصوص میزبانی ایران و عربستان مشکلی وجود ندارد که حل نشود و این مشکل قطع‌به‌یقین باید حل شود.حالا اینکه چرا فدراسیون فوتبال نتوانسته نظر صریح رئیس فیفا در این خصوص را تاکنون به‌نفع خودش پیاده کند, سؤالی است که باید مسئولان فدراسیون فوتبال و البته وزارت ورزش به آن پاسخ دهند. اسفند ماه سال گذشته فدراسیون فوتبال حضور اینفانتینو در ایران را محلی برای رایزنی درباره حل مشکلات با عربستانی‌ها اعلام کرد و حرف‌های زیادی هم در این باره زده و مانورهای زیادی هم داده شد اما آنچه در عمل دیده شد، «هیچ» بود.
با این حال اما فدراسیون فوتبال یک آزمون دیگر را پیشِ‌رو دارد. زمان آغاز فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا خیلی زود فرا خواهد رسید و باید در این فرصت با استفاده از تجربیات گذشته و البته حمایت کلامی رئیس فیفا میان انبوه رشته‌های نفوذ و اهرم‌های قدرت عربستانی‌ها در بوکیت جلیل (مقر AFC در مالزی) روزنه‌ای ایجاد کرد تا برای یک بار هم که شده در این مورد حرف فدراسیون به کرسی بنشیند، اتفاق خوبی که رخ دادنش شاید مثل صعود ایران به جام جهانی سخت باشد اما خوشحال کننده خواهد بود.
 
مسئله‌ای که برای پایان دادن به این ظلم، پیش‌ِروی فوتبال ایران است, می‌تواند این باشد که فدراسیون تا زمانی که «رقم خوردن نتایج خوب» را باور نکند, نمی‌تواند از حق فوتبال ایران دفاع کند. بهتر است حق‌مان را بشناسیم و برای احقاق آن با تمام ظرفیت‌ تلاش کنیم نه اینکه اگر قرار است حکمی به‌سود ما تغییر کند, باورمان نشود. این تفکر باید در فدراسیون فوتبال نهادینه شود که حق گرفتنی است و باید به آن چنگ زد. اگر تفکر در فدراسیون فوتبال این باشد, دیگر زمانی که حقی به حق‌دار می‌رسد, باورش سخت نخواهد بود، در این میان البته نباید از نقش کمیته بین الملل فدراسیون هم به‌سادگی گذشت؛ جایی که خیلی از اتفاقات مثبت بین المللی برای فوتبال ایران می‌تواند در آنجا رقم بخورد به‌شرطی که کار دست کاردان باشد و افرادی باشند که بتوانند لابی‌های بین‌المللی داشته و توان رایزنی داشته باشند.
به گزارش تسنیم, تیم‌های پرسپولیس, ذوب‌آهن, استقلال و سایپا نمایندگان فوتبال ایران در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا خواهند بود.
14
کد مطلب: 140079