زمانی با هزینه خودمان به چین می‏‌رفتیم؛
از شکست‎های اخیر بسکتبال در چین تا سفر به بلگراد باسرمربی تیم ملی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵
 
 
مهران شاهین
 
سرمربی تیم ملی بسکتبال ضمن حمایت از اردوی برگزار شده این تیم در چین با وجود شکست‎های رقم خورده، ابراز امیدواری کرد که ملی‎پوشان از اردوی صربستان بهره‎ لازم را داشته باشند.
به گزارش ستاره ها به نقل از مهر، تیم ملی بسکتبال که این روزها اردوی آماده سازی خود برای شرکت در پنجره سوم رقابت های انتخابی ۲۰۱۹ جهان و بازی های آسیایی ۲۰۱۸ را در تهران پیگیری می کند، شنبه هفته آینده عازم صربستان می شود تا دومین اردوی برون مرزی خود در این مسیر آماده سازی را به میزبانی بلگراد برگزار کند.
مهران شاهین طبع در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز رضایت از وضعیت کلی ملی پوشان در آستانه این اعزام، تاکید کرد که این اردو و دیدارهای پیش بینی شده برای آن می تواند تاثیری زیادی در آماده سازی بهتر اردونشینان داشته باشد. وی با ابراز امیدواری از اینکه ملی پوشان از سفر به صربستان بیشترین بهره را برای کسب آمادگی بهتر خود داشته باشند، در مورد نفرات اعزامی، برنامه های پیش بینی شده، تاثیری که این اردو می تواند روی آمادگی بازیکنان داشته باشد، اردوی اخیری که تیم ملی بسکتبال در چین برگزار کرد و ... توضیح داد. 
*  برای اردوی چین ۱۳ بازیکن را در اختیار داشتید. اینبار با چند بازیکن عازم صربستان خواهید شد؟
مهران شاهین طبع: اردوی تیم ملی بسکتبال طی یک هفته گذشته با حضور ۱۹ بازیکن در مجموعه آزادی پیگیری شد. از این تعداد ۱۲ تا ۱۴ نفر به صربستان اعزام می شوند تا طبق برنامه برگزار کننده دیدارهای تدارکاتی در این کشور باشیم.
* ترکیب اعزامی شامل چه بازیکنانی است؟
- تقریباً در مورد نفرات اعزامی به صربستان و اینکه در این اردو چه بازیکنانی را در اختیار داشته باشیم به جمع بندی رسیده ایم اما تا روز پنجشنبه فرصت داریم که ارزیابی بازیکنان را ادامه دهیم. فکر می کنم در همین روز ترکیب تیم برای سفر به صربستان را اعلام کنیم.
* برای سفر به چین بازیکنانی مانند حامد حدادی و ارسلان کاظمی تیم ملی را همراهی نکردند. برای سفر به صربستان از این بازیکنان استفاده خواهد شد؟ 
از ابتدا قرار نبود با تیم کامل این سفر را انجام دهیم. به هر حال این را در نظر بگیرید که اردوهای تیم ملی بسکتبال طولانی است و در این مدت بازیکنان بر اساس مسائل شخصی یا بعضاً تصمیم کادر فنی شاید نتوانند در برخی از اعزام ها دیگر نفرات را همراهی کنند. قرار نیست هر اردو و اعزامی با حضور کامل نفرات انجام شود. حتی برای اردوی چین قرار نبود یکی دو بازیکن را در اختیار داشته باشیم اما به خاطر مسائل آسیب دیدگی و نیاز به جایگزین کردن، آنها را همراه بردیم. برای صربستان هم تا فردا و زمانی که برای تصمیم گیری نهایی داریم فرصت است. هنوز به جمع بندی در مورد ترکیب تیم اعزامی نرسیده ایم. 
* طبق برنامه اولیه مقرر شده بود تیم ملی بسکتبال در صربستان برگزارکننده ۵ دیدار دوستانه باشد. این دیدارها به قوت خود باقی است؟ 
- طبق توافقات صورت گرفته، تیم ملی بسکتبال طی مدت زمان حضور در صربستان دو دیدار برابر تیم ملی این کشور برگزار می کند. این دیدارها هفته اول حضور در بلگراد برگزار می شود. ضمن اینکه انجام ۳ بازی با تیم های باشگاهی صربستان هم در برنامه قرار دارد اما قطعاً این ۳ بازی نسبت به ۲ دیدار مقابل تیم ملی صربستان خیلی سبک تر است. در کل برنامه اصلی ما در صربستان دیدار مقابل تیم ملی این کشور است.
* طی مدت زمان حضور در صربستان فقط در بلگراد مستقر خواهید بود یا جابه جایی شهری هم خواهید داشت؟
- اعزام تیم ملی بسکتبال به صربستان روز شنبه انجام می شود و دوشنبه چهارم تیرماه در تهران خواهیم بود. طی این مدت در بلگراد مستقر هستیم و تمریناتمان را در این شهر پیگیری می کنیم اما طبق اعلام فدراسیون صربستان دو دیدار مقابل تیم ملی این کشور در کمپ تمرینی ویژه تیم ملی صربستان برگزار می شود. این کمپ در منطقه ای نزدیک به صربستان به نام نوبیسو قرار دارد.
* احتمال دارد طی مدت زمان حضور در بلگراد و به واسطه رایزنی با مقامات بسکتبال صربستان، انجام دیدار تدارکاتی دیگری (علاوه بر دو بازی پیش بینی شده) با تیم ملی کشور هماهنگ شود؟ 
- برنامه دیدارهای پیش بینی شده تحت هیچ شرایطی تغییر نمی کند. کشوری مثل صربستان به قدری با برنامه و منظم پیش می رود که تحت هیچ شرایطی نمی توان برنامه های از پیش تعیین شده را تغییر داد. به خصوص برای افزایش تعداد بازی؛ فدراسیون بسکتبال برای همین اردو و دیدارهای آن پیگیری های زیادی انجام داد و در نهایت هم از طریق رابطه ها و واسطه گری موفق به نهایی کردن آن شدیم. بنابراین احتمال اینکه بتوانیم در صربستان دیداری به دیدارهای از پیش تعیین شده اضافه کنیم اصلاً وجود ندارد.
* این اطمینان به شما داده شده که برای دیدار با تیم ملی صربستان از ترکیب اصلی استفاده می شود؟ 
- به یاد داشته باشید که بسکتبال صربستان در سطح خیلی بالایی قرار دارد. تیم ملی این کشور محدود به چند بازیکن نیست، حتی بعضا در طول سال و برای دیدارهای مختلف بازیکنان شاغل در NBA و یورو لیگ صربستان نمی توانند تیم ملی خود را همراهی کنند. صربستان به قدری بازیکن خوب و قوی دارد که در هر شرایطی و با هر ترکیبی یک حریف عالی برای تیم ملی ایران می تواند باشد. امیدوارم بازیکنان تیم ملی از این دیدارها بتوانند بهره بری بیشتری برای آمادگی خود داشته باشند. 
* امیدواریم تیم ملی بسکتبال در صربستان عملکرد بهتری در دیدارهای پیش بینی شده داشته باشد به خصوص اینکه در چین نتوانست خیلی انتظارات را برآوره کند و نتیجه هر دو دیدار را واگذار کرد!
- ما در چین دو دیدار مقابل تیم زیر ۲۳ سال این کشور برگزار کردیم که البته سه بازیکن تیم ملی کشورش (تیم قرمز) را هم در ترکیب داشت. تیمی که با آن بازی کردیم بسیار ایده آل و خوب بود. این تیم در دیدار اول خیلی هم خشن بازی کرد. در مجموع چینی ها در هر دو دیدار خیلی بهتر از ایران بازی کردند به خصوص اینکه تیم ما به واقع کامل نبود. اینطور بگویم به اندازه تمرینی که داشتیم به چین اعزام شدیم تا ضمن پیگیری کارهای تمرینی، این دو دیدار را هم برگزار کنیم.
* در کل از سفر به چین، برگزاری اردو و دیدار در این کشور راضی بودید؟ نتیجه خوبی برای تیم ملی داشت؟
- چرا که نه؛ ببینید بسکتبال چین نسبت به گذشته رشد خیلی زیادی داشته است و در کل شکل آن تغییر کرده است. ۷ - ۶ بازیکن اصلی تیم ملی بسکتبال چین از سه چهار ماه گذشته با هزینه فدراسیون این کشور به آمریکا اعزام شده اند تا آنجا تمرینات خود را پیگیری کنند. از زمانی که یائومینگ ریاست فدراسیون بسکتبال چین را عهده دار شده، تحولات زیادی برای بسکتبال کشورش ایجاد کرده است. در بسکتبال چین سرمایه گذاری زیادی صورت گرفته و به همین دلیل فاصله این کشور به لحاظ امکانات، تجهیزات و کیفیت کار نسبت به دیگر کشورهای آسیا خیلی بیشتر شده است. پیشرفت و ارتقا که به حرف نیست، باید کار کرد و این موضوعی است که در چین دیده می شود. حتی نتایج تیم قرمز چین هم خیلی خوب است. در بسکتبال چین پشتوانه قوی برای تیم ملی ایجاد شده است به خصوص با به کارگیری بازیکنان جوانی که تهاجمی کار می کنند. این بازیکنان ویژگی های متفاوت دارند.
* اما با همه اینها ملی پوشان از اینکه قرار بود در چین اردو داشته باشند. راضی نبودند.
- به هر حال هر کسی نظر خودش را دارد، طبیعی است بازیکنانی که آنجا بودند و با آن فضا آشنا هستند، چنین صحبت هایی مطرح می کنند. این نظرها قابل احترام است اما آنچه مهم است اینکه شرایط این سفر به واسطه امکاناتی که چینی ها در اختیار ما گذاشته بودند، خیلی خوب مهیا بود. پس دلیلی نداشت از آن استفاده نکنیم. 
* البته مطرح شدن این انتقادات از طرف بازیکنانی آغاز شد که در نهایت هم با تیم ملی به چین نیامدند!
- سطح بازیکنان متفاوت است. من خودم زمانی که به عنوان بازیکن در تیم ملی بسکتبال ایران بازی می کردم، التماس می کردم که با پول فدراسیون بتوانیم دیداری با چین داشته باشیم، اما الان خود چینی ها شرایط را برای ما مهیا می کنند، پس چرا نباید استفاده ببریم. بازهم می گویم نظر هر فردی محترم است، به هر حال بازیکنان کیفیت کارشان با یکدیگر متفاوت است و قطعاً نظرات متفاوتی هم دارند.
* در صربستان تیم ملی بسکتبال چه برنامه ها و اهداف مهمی را دنبال خواهد کرد؟ 
- تمرینات تیم ملی بسکتبال بر اساس زمان بندی مشخص شده پیش می رود. هرچه به جلو پیش می رویم و به زمان دیدارهایمان در انتخابی جام جهانی و بازی های آسیایی نزدیکتر می شویم، شرایط تمرین متفاوت می شود اما قطعاً دیدار با صربستان با توجه به سطح و کلاسی که بسکتبال این کشور دارد، موقعیت خیلی خوبی برای محک زدن ملی پوشانمان به حساب می آید. امیدوارم بتوانیم از این دیدارها استفاده لازم را ببریم به خصوص اینکه در این وضعیت اقتصادی فدراسیون شرایط برگزاری آنها را برای ما مهیا کرده است.
* بعد از اتمام اردوی صربستان و تا پیش از اعزام بعدی که به قطر خواهد بود، چه برنامه ای برای تیم ملی بسکتبال دارید؟ 
- بعد از اتمام برنامه اردویی و دیدارهای تدارکاتی در صربستان به کشور بازمی گردیم. ما دوشنبه ۴ تیرماه در تهران خواهیم بود. ۲ روز در تهران خواهیم بود سپس عازم قطر می شویم تا تک دیدار خود مقابل تیم ملی این کشور در پنجره سوم رقابتهای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ را انجام دهیم.
* ابتدا قرار بود تیم ملی بسکتبال از صربستان راهی قطر شود. چه شد که این برنامه اجرا نمی شود؟ 
- بله؛ ابتدا قرار بود سفر به قطر به طور مستقیم از صربستان انجام شود اما مهیا نشدن شرایط پرواز این اجازه را به ما نداد به همین دلیل به ناچار از صربستان به تهران می آییم و مجدداً برنامه سفر به قطر را انجام می دهیم.
و صحبت پایانی؟
- صحبتی نیست. تمام تمرکز ما روی آماده سازی تیم ملی است تا بتوانیم در رقابت های پیش رو بهترین نتایج ممکن را بگیریم. 
14
کد مطلب: 132576