افسانه ماهیان گفت:
«کوکوی کبوتران حرم» در ستایش شنیدن است/ اجرایی وفادار به متن
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
 
نمایش «کوکوی کبوتران حرم»
 
نمایش «کوکوی کبوتران حرم»
 
کارگردان نمایش «کوکوی کبوتران حرم» با اشاره به اینکه این نمایش در ستایش شنیدن است عنوان کرد در اجرا تلاش کرده این مفهوم را به درستی به مخاطب انتقال دهد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ افسانه ماهیان کارگردان «کوکوی کبوتران حرم» که این روزها در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه است درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: متاسفانه در روزگاری که تئاتر فست‌فودی روز به روز بیشتر رونق می گیرد دیگر دانشجویان و جوانان هم هنرمندانی مثل علیرضا نادری و سبک کاری اش را نمی شناسند و حتی نام این نمایش نیز برای برخی شبه برانگیز بود چون قبلا این اثر و دیگر کارهای علیرضا نادری را نخوانده و نمی شناختند.
وی درباره وفاداری که نسبت به متن داشته است، بیان کرد: من با وفاداری و اعتقاد کامل به علیرضا نادری این نمایشنامه را روی صحنه آوردم و تحت هیچ شرایطی متن را تغییر ندادم چون لزومی به تغییر آن احساس نمی کردم. نمایشنامه «کوکوی کبوتران حرم» مهندسی عجیبی دارد و تعدد کاراکترها هم وقایع را زنجیروار به هم پیوند داده بنابراین نه تنها چیزی از متن حذف نشده است بلکه دیالوگ هایی را از نسخه های قبلی متن که در کتابی که چاپ شده وجود ندارد، به نمایش وارد کردم.
ماهیان ادامه داد: این نمایشنامه مدت های طولانی دچار سوءتفاهم درباره تم، قصه و حتی دیالوگ هایش شده بود یعنی از سال ۸۲ که علیرضا نادری این متن را نوشت تا سال ۸۵ که اولین نمایشنامه خوانی آن اجرا شد و سال ۸۷ که توسط خودش به اجرای عمومی رفت با ممیزی های بسیار زیادی روبرو شد و به سختی اجازه اجرا گرفت. علیرضا نادری مدام مجبور بود درباره مضمون اثر توضیح دهد تا رفع سوءتفاهم شود در نتیجه من همه مواردی را که قبلا ممیزی شده بود در اجرای جدید لحاظ کردم و خوشبختانه مشکلی هم پیش نیامد.
کارگردان «هم‌هوایی» درباره نگاهی که به عنوان یک کارگردان زن به متن داشته است، توضیح داد: معتقدم علیرضا نادری فقط یک نویسنده نیست بلکه قبل از اینکه یک تئاتری باشد یک جامعه شناس و یک معلم است. او سال ها پشت میز مدرسه با اقشار مختلف مردم در ارتباط بوده و مردم جامعه اش را دیده است. نادری در «کوکوی کبوتران حرم» درباره نظام آموزشی و خشونتی که این نظام به دانش آموزان وارد کرده است، صحبت می کند.
وی یادآور شد: علیرضا نادری عاشق مردمش است، او کسی نیست که برود درِ اتاق را ببندد و بر اساس یک سری پژوهش کتابش را بنویسد بلکه سوژه هایش را جسورانه از دل جامعه بیرون می کشد. وقتی یک زن این نمایشنامه را می خواند واقعا حیرت می کند که چطور یک مرد توانسته او را به درستی آنالیز کند. این امر به دلیل صراحت قلم و جامعه شناس بودن وی اتفاق می افتد بنابراین متن آنقدر کامل است که دیگر احتیاجی به نگاه زنانه من ندارد اما در فرم اجرایی تلاش کردم این نگاه زنانه را وارد کنم.
این کارگردان تصریح کرد: در فرم و شیوه اجرایی نمایش دراماتورژی کرده ام و زاویه دیدم را نسبت به فرم اجرایی که نادری در اجرایش داشته است، تغییر دادم به این مفهوم که از چادرهای سیاه و سفید کاراکترهای نمایش که به مثابه کبوتران حرم هستند و رنگ هایی که در صحنه جاری است برای رسیدن به محتوای اثر و مفهوم مورد نظر نویسنده استفاده کردم.
وی در پایان صحبت هایش متذکر شد: در واقع تحلیل علیرضا نادری که در این نمایش مبتنی بر شنیدن است در کلیت کار ما وجود دارد. شعار مفهومی نمایش «این نمایش در ستایش گوش است که هوش ببخشد» این است چون «کوکوی کبوتران حرم» در ستایش شنیدن است و این شنیدن برای درک کردن و فهمیدن است. منظور از گوش در شعار نمایش، گوش فیزیکی نیست بلکه گوش ذهنی است برای هوشیاری و آگاهی که من و تیم اجرایی به آن معتقدیم و برای ا انتقال این مفهوم تلاش کرده ایم.
مرضیه بدرقه، بهناز جعفری، ناهید مسلمی، مسیح کاظمی، عاطفه رضوی، فروغ قجابگلی، مرضیه وفامهر، یلدا عباسی، فرزانه سهیلی، گیتی قاسمی، شقایق دهقان و شیدا خلیق در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.
«کوکوی کبوتران حرم» جدیدترین اثر گروه تئاتر شیوه به کارگردانی افسانه ماهیان است که از ۱۳ مهر هر شب ساعت ۱۹ در پردیس تئاتر شهرزاد واقع در خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۷۴ به صحنه می رود.
14
کد مطلب: 115352